top of page

Üzümlü Kültür Merkezi

Mimari tasarım,  2017

01_UzumluKM_zea_01-s.jpg

(English below)

Proje en başında “düğün salonu” olarak tarif edilmişti. Fethiye merkezi kadar çevre köylerde de düğün salonları tarihsel ve kültürel olarak en önemli etkinliklerin gerçekleştiği mekânlardır. Üzümlü’deki eski salon / alan ise, daha çok tek amaçlı bir bina gibiydi. Bunun dışında kullanışsız, boş, cansız bir mekân olarak kalıyordu. Diğer yandan özellikle kadınlar için rahat toplanma mekânı çok belirgin bir ihtiyaç olarak dikkat çekiyordu. Bu nedenle, projenin tanımını biraz esneterek Üzümlü’de neler olsa güzel olurdu diye düşünmeye başladım.. Sonuçta oluşan hayal aşağıdaki şekilde form buldu:  

Avlu: Kültür merkezinin kalbi. Her şeyin çevresinde geliştiği alan.

Dört tarafındaki yapılarla tanımlanır, aynı zamanda onların yerini ve kimliğini tanımlar.

Çevresindeki tüm işlevleri destekler, aynı zamanda onlar sayesinde zenginleşir.

Binaların avluya bakan cephelerindeki devamlı revak ve yerleri seçilmiş ağaçlarla yaşayan bir iç avlu.

Yerel, aromatik Akdeniz bitkilerinin kendi sağlıkları ve aynı zamanda renk, doku, şekil ve kokuları gözetilerek özenle yerleştirilmesiyle Üzümlü’nün zengin biyolojik çeşitliliğinin adeta sergi alanı..

Gerektiğinde ana salonun uzantısı, bazen de kendi başına bir toplanma / etkinlik alanı.

Kuzeyde rüzgârlarından ana bina ve her dem yeşil ağaçlarla, yaz aylarında batı güneşinden de idari bina ve yaprak döken ağaçlarla korunan, her köşesinden tatlı bir melteme izin veren yerleşimi..

Yoldan mahremiyet ve ait olma algılarını destekleyebilmek için bütünüyle görülmeyen, sadece bir ipucu, belki biraz keşif heyecanı veren yaklaşım düzenlemesi..

250 m²’lik insan ölçeğine uygun boyutuyla ile kafe oturumunda 72 kişiyi ağırlayabilme..

 

Ana Salon: Merkezdeki en büyük yapı.Düğünler ve diğer etkinlikler için kullanılacak. 366 m²'lik net salon alanı ile yemekli oturumda 264 kişiyi rahatlıkla ağırlayabiliyor. Avluya genişleyebiliyor. İşlevler arasında rahat bir doğal akışa uygun olarak planlanmış yeterli bir mutfak ve bulaşıkhane, destek alanları, depo ve servis girişi, lobi ve tuvaletler. Bina kütlesiyle kuzey rüzgârlarının avluya girişini engellerken aynı zamanda ana girişten ilk bakışta avluyu tanımlıyor. Geniş çatı yüzeyi, çevresiyle kolaylıkla uyum sağlayıp gökten inmiş gibi durmaması için özellikle seçilmiş kiremitle kaplı..

 

Mağaza: Güneyde ve ana girişte ve ana yola cephe olan konumda Üzümlü ürünlerinin ve yöre hakkında bilginin bulunabileceği 50m2 taban alanlı, iki katlı bir satış yapısı. Zemin kat olabildiğinde açık ve davetkâr. Yoldan geçenlerin rahatlıkla girip çıkabileceği konumda. Sokak ile avlu arasında bir geçiş ve davet alanı. 2 katlı bina içeriden de algılanan eğimli iç mekâna zenginlik katıyor.

 

Atölyeler:  El işleri ve sanat çalışmaları için. Mahalle tarafından ikinci bir girişi olan bina tek katlı yapısı ile kış aylarının kıymetli sabah güneşini ve her daim etkili Geyran Dağını avluya almaya engel değil. 40m² alanlı iki atölye ile küçük bir çay kahve mutfakçığı içeriyor. Batıda avluya bakarken doğusunda kendine özgü bahçesi var.  Güneyinde de merkezin iç bahçesi bulunuyor.

 

 

İdari Bina: Mevcut belediye binamızdan taşınacak olan Fethiye Belediyesi Üzümlü ofislerini içeren, küçük, erişimi kolay,  yerinde hizmet verme anlaşıyına uygun bir bina. 83m² taban alanlı ve iki katlı. Otoparka yakın. İki katlı yapısı ile avluyu yaz öğleden sonra güneşinden koruyor

 

 

Özünde, proje tek bir düğün salonu olmanın ötesine geçerek ve bununla beraber Üzümlü’de kültürel ve sosyal hayatın gelişmesini destekleyecek bir merkez olarak görüldü ve ele alındı. İçinde olmanın keyif vereceği, her zaman etkinliklerin düzenlenebildiği, korumalı ve konforlu dış mekânlarla kullanışlı ve rahat iç mekânlardan oluşan bir çekim alanı olarak olması hayal edildi.. Başka bir “yer”e ait koca bir bina yerine, insan ölçeğinde, çevresine yabancı durmayan, yaşayan bir merkez..

Uzumlu Cultural Center

Architectural Design, 2017

Initial desciption of the project as was handed to me was a wedding hall. Historically and culturally wedding halls house most important social activities in both the villages around Fethiye and the center itself. However, the one in Üzümlü was a mostly single-purpose building / area which was utterly useless and lifeless in other times, while on the other hand, social gathering spaces especially for women was an absolute need. So I pushed the boundaries of initial project definition, started thinking about what would be great to have in Üzümlü... The vision crystallised in the following form:

 

The Courtyard!.. The heart of the center.. Where everything is gathered around.

Defined by the buildings on four sides, while defining their place and identity on site.

Supports all facilities and is enriched by them..

A living courtyard shaded with the countinous porch linking buildings and trees in specified spots in the open area..

Local, aromatical Mediterranean plants and herbs showing off the lush biodiversity of Üzümlü, located with care in selected spots for their own health as well as colour, texture, shape and smell.

An extension of the main hall at times, while a gathering / activity space of its own at others..

Protected from north winds in winter (via main hall and evergreen trees) and western sunlight (via admin building and decidious trees) in summer, while allowing a nice breeze through all corners.

Not fully visible from the street to keep it partialy enclosed giving it a sense of privacy and identity, maybe even a joy of discovery.

Proportionate to human scale and with 250m² area can house 72 persons on a cafe table setting.

 

 

Main Hall: Biggest building on site.. Main hall to be used for weddings as well as other gatherings; shows or meetings.. Reasonable size of 366m² net hall size - not too big, not too small, good enough for 264 which ca also extend to courtyard. Proper kitchen, support services, storage and seperate service entrance, lobby and restrooms, all within a good natural flow. Building itself blocks northerly cold winds at winter and welcomes the guest on entry to the courtyard from the main entrance on south. Extensive inclined roof surface coated with earth tiles specifically for the building to easily align with its surroundings and not look as has just landed from space..

 

Shop: At the main entrance to site with shop fronts on all façades, accessible from both the street and the courtyard. An attraction point for pedestrians to come in.. A passageway between inside and out.. 2 storey building with an inclined roof to enhance interior shopping spaces.

 

Workshops:  For handicrafts & arts.. Accessible from both the courtyard and the street at the backside, single storey building allows the spectacular scenery of Mount Geyran at east to show its presence, creating a sense of space and belonging to Üzümlü.. 2 workshop space of 40m² each with kitchennette. Small enclosed garden on west and east, on-looking central courtyard at south.

 

Administrative Building: For Fethiye Municipality offices.. Easy to come in by car or as pedestrians. Two storey building protecting the courtyard from western sun on long hot summer days.

 

 

 

In its entirety, instead of a single wedding hall building, a center for cultural and social life to flourish  was envisioned for Üzümlü. An attraction point which will be pleasurable to be in, always full of activities, combining a good use of protected and comfortable outdoor spaces with cosy and useful indoors.. Not one big building from somewhere else, but a living center at human scale, looking similar yet also new..

Project no.3

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me to add your own content and make changes to the font. Feel free to drag and drop me anywhere you like on your page. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.

This is a great space to write long text about your company and your services. You can use this space to go into a little more detail about your company. Talk about your team and what services you provide. Tell your visitors the story of how you came up with the idea for your business and what makes you different from your competitors. Make your company stand out and show your visitors who you are.

 

At Wix we’re passionate about making templates that allow you to build fabulous websites and it’s all thanks to the support and feedback from users like you! Keep up to date with New Releases and what’s Coming Soon in Wixellaneous in Support. Feel free to tell us what you think 

bottom of page